Orelská pouť na Svatém Hostýně 2018 - program

05.07.2018 13:17

Na letošní orelské pouti si připomeneme orelskou pouť na Svatém Hostýně 28.–29. srpna 1948, která byla před 70. lety poslední velkou akcí Orla před jeho definitivní likvidací komunisty. Zúčastnily se jí desetitisíce orlů a přerostla v jednu z největších protikomunistických demonstrací za celou existenci komunistického režimu.
Komunisté v reakci na ni urychlili již započatou likvidaci Orla a uspořádali sérii vykonstruovaných procesů proti vrcholným představitelům Orla, organizátorům a některým účastníkům akce i proti řadovým orlům. V letech 1948–1953 byly v tzv. orelských procesech odsouzeny do vězení asi dvě stovky osob a další byli posláni bez soudu do PTP nebo TNP.
 

<< větší obrázek ke stažení

 

Více o pouti na Sv. Hostýně v r. 1948 se dozvíte ZDE