Orelský stejnokroj

15.05.2013 12:29

Sestry a bratři,

upozorňujeme na možnost nechat si ušít mužský nebo ženský orelský historický stejnokroj (viz. fotografie v příloze). Věnujte, prosím, této věci pozornost. Orelský stejnokroj je znakem starobylosti a sebevědomí naší organizace, víry, hrdosti a vlastenectví předchozích orelských generací. Stejnokroj říká, že chceme stát, kde od věků jsme stáli.

Základní stejnokroj sestává z čamary (kabátec se zapínáním, šňůrami a s domovenkou), čepice-lodičky, dlouhých kalhot (resp. ženský kroj ze sukně) – obojí v olivově zelené barvě.

Po dohodě je možné nechat si ušít mužské jezdecké kalhoty (tzv. rajtky) pro orelskou jízdu. Jízda držela s tasenými šavlemi stráž např. při Božím Těle, při otevření katedrály sv. Víta v Praze v r. 1929, při důležitých procesích apod. Klasická orelská jízda, tj. člen Orla na koni se šavlí, je historicky známá, avšak pro nás bude aktuální spíš základní historický stejnokroj.

Světle modrou košili a bílou kravatu ke stejnokroji si pořídí každý člen sám. K základnímu kroji se nosí občanská obuv (černé polobotky).

Objednávky přijímá paní Marie Novotná, Šardice 439, PSČ: 696 13, mobil: 606 444 871,

e-mail: karelnovotny76@seznam.cz. Posílejte objednávky přímo na její adresu. Doporučujeme předběžnou dohodu přímo s paní Novotnou.

Velikost stejnokroje

1. Je možné nechat si vzít míru rovnou u paní Novotné.

2. Nebo poslat poštou vlastní společenské šaty, podle jejichž velikosti paní Novotná stejnokroj ušije.

3. Míra na čepici-lodičku: změřit obvod kolem hlavy těsně za ušima.

Předběžná cena slavnostního stejnokroje 5.000,- Kč.

Stejnokroj poslouží dobře zviditelnění Orla v naší společnosti. Historický stejnokroj dosud chyběl, byl zastoupen pouze výjimečně a u jednotlivců. Proto do každé jednoty orelský kroj! Ať orelské pouti na Svatou Horu a Svatý Hostýn tonou v záplavě orelských stejnokrojů!

Zdař to Bůh!

PhDr. Stanislav Vejvar, místostarosta Orla